Staňte se biozahradkářem!

V dnešní době jsme zaplaveni potravinami, zeleninou a ovocem ze zahraničí a produkty z uměle hnojených a chemikáliemi “častovaných” půd. Při počtu alergií a onemocnění se však lidé stále více vracejí k domácímu pěstování, například k pravé chuti jablíček, které shromažďovány, až když jsou opravdu dozrálé.

Mnohé nové odrůdy gigantické zeleniny, krásné zbarvené nedokážou nahradit chuť rajčat, které jsou vypěstované na zahradě bez chemických postřiků. Stále více se však lidé zaměřují na takzvané bio produkty, které najdete ve specializovaných bio obchodech nebo v odděleních kojenecké výživy.

Škodlivost chemických přípravků

Zkušenosti ukazují, že chemická ochrana není vždy tím nejšťastnějším řešením. Chemické přípravky mohou zanechávat v takto pěstovaných produktech škodlivé látky, především pokud nebyla dodržena přesná koncentrace postřikové směsi a ochranná doba před sklizní. Kromě toho je dnes již známo, že mnozí škůdci si vypěstují rezistenci proti mnoha přípravkem a tak se musí vyvíjet nové silnější preparáty. Postřiky ničí i přirozený hmyz, čímž se narušuje rovnováha v přírodě.

Biozahradkář se snaží vytvořit ve své zahradě takové prostředí, které udrží harmonii s okolní přírodou, které přiláká užitečný hmyz a ptáků, které ničí parazitů. Přihlíží i na fáze měsíce, které ovlivňují úrodu.

Půda jako základ

Důležitá je vyvážená půda, která mě dostatek živin a užitečných mikroorganismů. Kompost, kterým hnojíme, musí být dostatečně vlhký, občas ho musíme přeházet, aby se provzdušnilo i spodní vrstvy. Na kompost je vhodný hnůj, hobliny a piliny, malé větvičky, sláma, tráva, dřevo, popel, lepenka, kůra, listí, kávová sedlina a další.

Přirození nepřátelé škůdců – naši přátelé

Mnoho škody udělají hlemýždě, proti nimž je dobré přilákat do zahrady dostatek přirozených nepřátel, jakými jsou drozdi, špačci a tak dále. Z savců ničí hlemýždi některé brouci, ještěrky, žáby či ježci. Suchým zídkou můžeme přilákat ještěrky, chráněnými zákoutími s listím a větvičkami ježka.

V současnosti se vyvíjejí různé bakteriální přípravky, které jsou založeny na biologické metodě. Další metodou je biologická ochrana proti škůdcům na zelenině, která je pěstována ve sklenících. Mšice ničí parazitická osička, která do klade svá vajíčka. Tyto osičky se umísťují na zastíněném místě skleníku. Na ničení molic se zavěšují v skleníku žluté lepové desky, na které se chytají. Mnohé podobné jakoby lepící pásky se zavěšují na ovocné stromy.

Žlutá barva láká škůdce. Larvy třásněnek ničí zas jistý druh dravého roztoče, který se ve skleníku umisťuje zejména na jaře. Mnohé nové přípravky proti slimákům obsahují parazitní háďátko, které je ničí. Jednoduchým řešením je také sběr jejich nakladených vajíček.

Biologická ochrana jádrového ovoce

V období vegetačního klidu oškrábeme z kmenů a silných větví starou kůru, pod kterou se nacházejí zazimované housenky. Tak budou mít pak hmyzožravé ptáky k nim lepší přístup.Začátkem léta upevníme na kmeny lepicí pásky, které po podzimu musíme odstranit spálením. Také se nacházejí na trhu bakteriální přípravky, které jsou pro člověka a užitečný hmyz neškodné.

Náročná, ale stojí za to

Je však třeba říci, že mnoho krát je biologická ochrana pro zahrádkáře náročnější na čas. Často krát ani nemusí být napoprvé stoprocentně účinná. Odměnou však nemusí být pouze kvantita sklizených produktů, ale především jejich zdravotní nezávadnost, ochrana životního prostředí a pravá chuť ovoce a zeleniny.

You must be logged in to post a comment Login