Standardní péče o trávník

Není nic krásnějšího než bosou nohou sbírat ranní rosu z čerstvé trávy. Takto poetické ráno může zažívat každý, kdo si v okolí svého domu vypěstuje huňatý anglický trávník. Na to, aby byl jako jedna báseň a ne tragédie, je dobré zvolit systematickou péči a speciálně v období léta, kdy na něj každý den pálí zničující sluneční paprsky.

Správné sekání Pro trávník je správná forma sečení a zejména během horkých dní, životně důležitá. Během letních měsíců se netřeba bát sekat i o něco hlasitější. Klidně trávník ostříhejte na letní střih, tedy kolo dvou centimetrů. Pokud máte rádi jemnější porost, snese i o pár centimetrů více. Stébla totiž přirozeně stíní a vytvářejí správnou mikroklima, čímž zabraňují přehnanému vysychání půdy uvadání samotného trávníku. Sečení třeba zintenzivnit, aby nás travička po nohách jemně hladila a nepíchali nás stébla do chodidla. Alternativou je mulčování. Nikdy ale netřeba při této metodě sestřihnout více než třetinu, aby trávník nezačal plstnatý a nevznikaly zárodky plísní. Ty tu totiž nepřítelem krásy zeleně číslo jedna. Mulčování se na druhé straně postará i o dodatečnou výživu, přesto potěšíte trávu, pokud její pomůžete přípravky pro zdravý růst.

Draslík, dusík, fosfor Tato trojkombinace je stvořená na letní období. Na jaře roste trávník nejbujnější av létě sice zpomalí, ale je mírně vyčerpaný a proto je vhodné dodat mu “kondičku” správným hnojením. Po něm nelze opomenout dostatečné zavlažení, aby hnojivo absorbovala půda a netvořily se spálená místa, naopak jen hustě zelené porosty. Na sklonku podzimu, když se bude trávník odebírat na zimní odpočinek, odebereme dusík a zvýšíme příděl draslíku. V tomto období již není třeba stimulovat růst, spíše vytvořit potenciál na dlouhé období.

Více, ale méně Toto je zlaté pravidlo zalévání. Trávník během léta vyžaduje dostatek vláhy, aby měl zásobu i během nejteplejších dnů. Základem je častěji v menších dávkách. Není dobré polévat v době nejvyššího slunečního záření, právě naopak, když slunce opadne, nebo ještě nepřišlo na oblohu příliš vysoko. Takto si trávník dokáže vytvořit dostatek zásoby svěžesti, aby snesl palčivost a během noci zregeneroval. Alternativou jsou i zavlažovací systémy, které se přihlásí automaticky. Kdo však chce mít péči ve vlastních rukou, měl by používat zalévání jemnou metodou, tedy prostřednictvím “sprchy” a vodní rosy. Voda se rozptýlí po stéblech a zároveň nevytváří prostor pro praskliny a nerovnoměrnou zálivku, což hrozí při zalévání z hadice. Krásný trávník je nejen vizitkou péče, ale zároveň potěšením a příslibem zdraví. Zelená totiž zklidňuje a právě v zahradě působí jako na fyzickou, tak i psychickou odolnost. To je ten nejkrásnější relax a hodnotné strávení období prázdnin.

You must be logged in to post a comment Login