Stálezelené dřeviny potěší oko i v zimě

Stromy bez listí, vybledlá tráva – to jsou mají daleko mohou působit pusto a fádní. Ale shodili listy a tráva “vybledla”, ale zahrada vůbec nemusí působit fádně a pusto. Kromě oblíbených jehličnanů by správně založená zahrada měla obsahovat neopadavé druhy listnatých dřevin.

Listy, které nepadají Stálezelené rostliny, tzv. sempervirenty jsou nádherně celý rok. Svou vizáž mění v průběhu roku, takže jednou zaujmou barvou listů, květy, jindy plody. Patří k nim nejen dřeviny listnaté a jehličnaté, ale i byliny. Různorodé druhy se projevují širokou škálou zelených odstínů, případně panašovanými listy. Mnohé potěší tvarově a barevně zajímavými plody. Najdeme mezi nimi menší i větší druhy, stromy či keře, ale také plazivé a popínavé kultivary. Patří sem například cesmína, rododendron, magnólie, zimostráz, břečťan, aukuba, brslen, bobkovišeň. K výměně  dochází po několika letech postupným opadáním odumřelých listů.

Výběr stanoviště podle druhu Při výběru vhodného druhu se orientujte podle typu půdy v zahradě, množství slunečního světla a nároků na vláhu. Většina stálezelených listnatých dřevin nich má ráda polostín, případně stín. Některé však, například břečťan, lépe prosperují právě na slunečnější místě, kde produkují hezčí zbarvené a hustší listy. Výběr je však dostatečně široký a najdete mezi nimi dřeviny a byliny vhodné na suché, vlhké, sluneční, polostinná i stinná místa. Rostliny, které pocházejí z teplejších pásem se mohou vysazovat až na jaře. Menší “citlivky” mohou jít do země na podzim.

Dostatek vláhy i v zimě Zima je náročným obdobím pro každou rostlinu. V prvním roce po výsadbě do volné půdy je důležité chránit kořenový systém stálezelený dřeviny před zamrznutím. Během celého roku třeba rostliny vydatně zalévat, důležité je to zejména během zakořenění. Množství vody a frekvence závisí na druhu rostliny, velikosti její kořenového systému. Právě teď, když je suchá zima bez sněhu je zavlažování mimořádně důležité, aby rostlina nevyschla. Polévat třeba vždy ke kořenům, ne na listy.

Zeleň na balkoně Je pravda, že nejkrásnější vypadají rozkvetlé balkony, ale “zelených” se mohou i v zimních měsících. Na balkonové pěstování si vybírejte jehličnaté a listnaté dřeviny nižšího vzrůstu, které můžete tvarovat. Květináče třeba izolovat obalením jutou nebo bublinkovou fólií, aby byly chráněny kořeny. Nádoby položené na dlažbě potřebují izolační podložku z polystyrénu nebo dřeva. Pro pěstování jehličnanů jsou vhodnější otevřené balkony, kde mají stejné podmínky jako venku v zahradě. Stálezelené listnáče však můžete pěstovat i na zasklených balkonech. Vhodný druh zvolte v závislosti na orientace balkonu na světové strany . Nezapomeňte je pravidelně zalévat zejména ve dnech, kdy nemrzne. když hrozí silné mrazy, méně odolné druhy překryjte textilií.

You must be logged in to post a comment Login