Sruby – jako v kanadské divočině

Představte si romantiku kanadských hor, rozlehlé lesy, vysoké stromy a kdesi uprostřed této divočiny srub. Krásné, že? A ještě si představte, že srubové domy iv našich zeměpisných šířkách získávají stále větší popularitu.

Jak se liší srub od klasického dřevěného domu?

Srubová stavba je od lehké dřevěné rámové stavby, kterou představují montované domy na bázi dřeva, odlišná nejen spotřebou dřeva, ale i technickými a stavebně-fyzikálními parametry. Největší pozornost vzbuzují právě tepelně-technické parametry. V porovnání s lehkou dřevěnou konstrukcí má srubová mnohem vyšší tepelně akumulační schopnost. Tato vlastnost pozitivně ovlivňuje celkovou energetickou bilanci srubové stavby. Výsledky výzkumů ukázaly, že srubové stavby s menším výpočetním tepelným odporem asi o 17% ve srovnání s lehkými dřevěnými stavbami spotřebovali v průběhu měsíce stejné množství energie. Právě tento výsledek byl připsán tepelně-akumulační schopnosti srubové stěny – tato dispozice zlepšuje tepelně technické vlastnosti masivní srubové konstrukce v závislosti na klimatického pásma. Mnozí odborníci z kontinentu s mírným a chladným podnebným pásmem, ve kterém zabírají dřevodomy převážnou většinu výstavby, tvrdí, že právě dřevo má z ostatních stavebních materiálů správný poměr mezi tepelně izolační a akumulační schopností. Čím je větší průměr kulatiny, tím lepší tepelný odpor dosahuje.

Důležité jsou i plášťové parametry

Neméně důležitá je i těsnost konstrukce nebo vzduchová infiltrace. Je také zodpovědná za únik tepelné energie z interiéru srubu. Splnění hygienické požadavky na výměnu vzduchu se ve srubu nemusíte obávat, důležitější je při realizaci položit důraz na precizní vyřešené značné množství spojů a spár mezi konstrukčními prvky. Správné řešení detailů a volba vhodných utěsňovacích materiálů jsou pro těsnost obvodového pláště velmi důležité. Jejich zanedbáním by mohlo dojít až k 50-procentnímu úniku celkové tepelné energie, což v žádném případě nebudou účinnější jednoduchým stavbu. Jelikož dřevo má schopnost pohlcovat a uvolňovat vlhkost, interiérové prostředí je přirozeně regulováno – ovzduší nepotřebujete upravovat. Hodnotu relativní vlhkosti vzduchu ve srubu neustále regulují hygroskopické vlastnosti dřeva, které není ukryté pod vrstvou parozábrany.

Slovenské sruby

Firma zabývající se výstavbou srubových domů si dřevo a konkrétní kulatinu musí vybrat s ohledem na přísná kvalitativní kritéria. Zažitý průměr kusů je 230 až 340 mm v závislosti na účelu konstrukce a klimatických podmínek pozemku budoucí stavby. Dřevo se ošetřuje impregnačním postřikem proti škůdcům. Po opracování kulatiny se do ní ručně frézují a dočistit drážky. Jelikož se konkrétní dům staví nejprve ve firemních prostorách, musí se jednotlivé kusy očíslovat jako při skládačce. Jednotlivé řady kulatiny se kladou na sebe tak, že mezi ně se vkládá tepelně izolační materiál. Eliminuje se tím netěsnost spáry. Po dokončení hrubé stavby se plocha stěn přebrousí a opět impregnuje preventivním postřikem proti škůdcům.Pak se na plochu nanese vrstva olejového nátěru a později dvě vrstvy lazurovacího nátěru ředitelného vodou. Kromě různých typů dřevodomů se setkáte i s konstrukcí, která je složena z lepených masivních hranolů. Ty tvoří nosnou konstrukci s tloušťkou 15 cm a charakteristické jsou speciálním vyfrézovaných zámkem, který zajišťuje pevný spoj a těsnost stěn. Pro zvýšení tepelně izolační schopnosti obvodové konstrukce se k masivu přidává 10 cm čedičové vlny. Izolace je uložena v dřevěném rámu z hranolů, na které se z vnitřní strany přichycuje o dřevěný obklad. Do tohoto prostoru se instalují i rozvody energií.

Má perspektivu?

Navzdory pozitivům a příjemnému působení srubových domů, které obohacují podhorské a horské oblasti, je nutné konstatovat i fakt, že vývoj ve stavebnictví směřuje k nízkoenergetickým projektům a v tomto ohledu se typický srub nejeví jako perspektivní stavba. Kdyby se však jeho tepelně-technické vlastnosti zvýšily tepelnou izolací, jeho typická črta by se ztratila. Za úvahu stojí i zamyšlení nad spotřebou dřeva při výstavbě. Z jednoho srubu se dá postavit několik domů s lehkou rámovou konstrukcí. Dřevo sice patří mezi obnovitelné zdroje, ale hospodaření s ním je také důležitou součástí blízké budoucnosti.

You must be logged in to post a comment Login