Mít lupus již neznamená, že nebudete mít dítě!

Nový výzkum dává novou naději ženám s vážným onemocněním lupus. Mnohé z těchto žen jsou informovány o tom, že těhotenství při této diagnóze může být velmi riskantní, nebo si to samy myslí. Výsledky velké studie Národního institutu zdraví ve Spojených státech amerických ukázaly, že většina žen se stabilním lupus může mít úspěšné těhotenství.

Účinnější  léčba přináší i úspěšné těhotenství

“Došlo k nedorozumění, založenému na zastaralých zkušenostech, mluvících o tom, že ženy s Lupus by se neměli snažit mít děti. Nyní, když je naše léčba účinnější a lépe chápeme tuto nemoc, můžeme identifikovat případy, kdy je těhotenství bezpečné a přinese dobré výsledky pro matku i pro plod, “vysvětluje hlavní autorka studie Jane Salmon z Nemocnice pro speciální chirurgii v New York City.

Rizika pro plod a zdraví matky?

V minulosti bylo ženám se systémovým lupus erythematodes (SLE) doporučeno, aby se nesnažili otěhotnět, ale raději se chránili před těhotenstvím, protože to přinese rizika pro jejich plod, jakož i pro vlastní zdraví. SLE je chronické zánětlivé onemocnění, při kterém vlastní imunitní systém napadá tkáně v těle a může způsobit komplikace během těhotenství.

Doktorka Salmon spolu s dalšími odborníky – Dr. Jill Buyon z New York University Medical Center a kolegy sledovali 333 těhotných žen s Lupus a snažili se identifikovat biomarkery, které mohou předpovídat špatné výsledky těhotenství. Výzkumný tým zjistil pro mnohé překvapivé výsledky: osmdesát procent pacientek s Lupus mělo příznivé výsledky těhotenství.

Nejdůležitější  je správné načasování

Pacienti s Lupus mohou být dlouhou dobu bez příznaků a pak prožívají náhle projevy onemocnění – několik najednou. Patří k nim vyrážky, bolesti kloubů, bolest na hrudi, oteklé nohy, modřiny, náhle pocity únavy. “Většina žen se stabilním Lupus, který je definován omezenými aktivitami onemocnění a žádným vzplanutím nemoci v období početí a v prvním trimestru těhotenství, měla úspěšné těhotenství. Z těchto výsledků jsme se poučili, že pro úspěšné těhotenství u žen s Lupus je nejdůležitějším prvkem správné načasování a zásadní je vyvarování se otěhotnění během zvýšené aktivity onemocnění, “říká podle stránek ScienceDaily Jane Salmon.

Kolik žen mělo špatné výsledky?

Ve studii vědci hodnotili dvojí komplikace v těhotenství: zdraví matky a zdraví plodu. Zkoumali také vliv mírné, střední a těžké aktivity onemocnění během početí a prvního trimestru u budoucích maminek. Nejhorším výsledkem pro plod byla smrt – nebo situace, ve kterých plod dítěte vyžadoval prodlouženou hospitalizaci, kvůli kritickému stavu. Z 333 žen, jejichž těhotenství zkoumali, mělo 63 špatné výsledky těhotenství.Ve studii vědci hodnotili dvojí komplikace v těhotenství: zdraví matky a zdraví plodu. Zkoumali také vliv mírné, střední a těžké aktivity onemocnění během početí a prvního trimestru u budoucích maminek. Nejhorším výsledkem pro plod byla smrt – nebo situace, ve kterých plod dítěte vyžadoval prodlouženou hospitalizaci, kvůli kritickému stavu. Z 333 žen, jejichž těhotenství zkoumali, mělo 63 špatné výsledky těhotenství.

Deset procent matek mělo zkušenost s preeklampsií – závažnou těhotenskou komplikací, charakterizovanou nástupem vysokého krevního tlaku a výskytem bílkoviny v moči. Deset procent zažilo během prvních dvacátých týdnů mírné nebo střední vzplanutí nemoci a osm procent přežilo tento stav v 32. týdnu těhotenství. U devatenácti žen přišlo k úmrtí plodu au třiceti k porodu do 36 týdnů těhotenství a novorozenec měl nízkou hmotnost.

Aktivita  nemoci vede ke komplikacím

Žádná ze sledovaných žen nebyla těhotná s více než jedním plodem a neužívala více než 20 mg Prednisonu denně, neměla abnormálně vysoké vylučování bílkovin, ani poruchu funkce ledvin. Ženy, u kterých se vyskytly komplikace, měli aktivnější lupus v dvacátém a třicátém druhém týdnu těhotenství.

Odborníci budou ve výzkumu pokračovat a dál chtějí zkoumat široké spektrum genů a molekulárních drah, které mohou ovlivnit těhotenství u žen s Lupus a očekává se, že jejich závěry budou mít vliv na prevenci potratu a preeklampsii u zdravých žen.

Výsledky tohoto zajímavého výzkumu vědci předložili 8. listopadu na výročním vědeckém setkání Americké společnosti revmatolog.

You must be logged in to post a comment Login