Mírné množství kofeinu v těhotenství je bezpečné!

Šálek kávy denně během těhotenství zřejmě nezvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Uvádí se to ve studii Americké akademie porodníků a gynekologů. Výsledky výzkumů o vlivu mírné konzumace kofeinu na komplikace v těhotenství se liší, ale podle předsedy akademie Williama Bartha je “čas klidně říct, že je v pořádku dát si šálek kávy během těhotenství”.

Podle zjištění komise porodní praxe, dvě stě miligramů kofeinu denně, což odpovídá zhruba 340 gramům kávy, nezvyšuje riziko potratu ani předčasného porodu. “Mírná konzumace kofeinu” rovněž zahrnuje vypití zhruba čtyř šálků s 226 gramy čaje, více než pět 340-gramových plechovek nealkoholického slazeného nápoje nebo snězení šesti až sedmi tabulek tmavé čokolády denně. Komise rovněž uvedla, že neexistuje jednoznačný důkaz o tom, že spotřeba více než dvě stě miligramů kofeinu denně zvyšuje rizika v těhotenství.

Tým odborníků a odbornic prostudoval dvě nové studie, pro které sledovaly více než tisíc těhotných žen. Jeden z vědeckých týmů, vedený Davidem Savitzom z newyorského The Mount Sinai Medical Center, nezjistil žádné zvýšení rizik u žen, které zkonzumovali málo, mírné množství nebo hodně kofeinu v různých obdobích jejich těhotenství. Ve druhé, De-Kun Li s kolegy a kolegyněmi z Kaiser Permanente ‘s Division of Research v Oaklandu však zaznamenaly vyšší riziko potratu u žen, které spotřebovaly více než dvě stě miligramů kofeinu denně, ale žádné zvýšení rizik u těch s nižší konzumací látky.

Komise se v její tvrzeních odvolává na další dva výzkumy, podle nichž mírná spotřeba kofeinu nezvyšuje nebezpečí předčasného porodu. K obavám, že kofein může zapříčinit potrat nebo předčasné narození, vedlo zjištění, že tato látka proniká přes placentu.

You must be logged in to post a comment Login