Mimoděložní těhotenství: O co jde a jaké jsou příznaky?

Toto těhotenství ohrožuje život!

Tolik očekávaná událost a když se vám pak konečně podaří otěhotnět, přichází najednou jen velké trápení. Mimoděložní těhotenství se v úvodu svými příznaky podobá tomu klasickému. Problém nastává až později, když se k tomu přidruží silné bolesti av případě, že se neposkytne rychlý zákrok, může to ohrozit i život této ženy. Vedle tak negativní tématu však potěší alespoň jedna pozitivní informace. Mimoděložní těhotenství nemá nic společného s vaší plodností. Pokud tedy otěhotníte příště, už může být všechno v pořádku a vy donosíte krásné zdravé děťátko.

Komu hrozí?

I při tomto těhotenství je vajíčko klasicky oplodněno spermií. No místo toho, aby postupně putovalo do dělohy, zasekne se ve vejcovodech. Ke dalším možnostem patří jeho uhnízdění v břišní dutině nebo v pánevní části. No tato možnost je podstatně menší a když se od lékaře dozvíte tuto nepříjemnou zprávu, jde většinou o mimoděložní těhotenství ve vejcovodech.

K nejrizikovější skupině patří ženy, které mají neprůchodné vejcovody. Ty bývají i častou příčinou neplodnosti. Oplodněná vajíčka se tehdy nedokáže dostat do dělohy a z toho důvodu dochází k jeho vývoji na tomto místě.

Někdy tato situace nastává i při používání antikoncepce formou nitroděložních tělísek. Jisté riziko představují i časté záněty ženských orgánů. Velmi častým problémem bývá i neodhalená endometrióza, problémem může být i překonání vážnějších pohlavních chorob a v malém procentu i kouření.

Jaké jsou příznaky?

Jeho první příznaky nejsou odlišné od těch, které máte při normálním těhotenství. Začnou vás bolet prsy, přestanete menstruovat, můžete mít dokonce i ranní nevolnost a také vám vyjde pozitivně těhotenský test. I proto je velmi důležité zajít včas za lékařem, který nejen potvrdí vaše zjištění a bude vás usměrňovat v nejbližších krocích, ale také může vyloučit podobné komplikace.

Mimoděložní těhotenství se nejlépe zjistí pomocí ultrazvukového vyšetření. To se pak kombinuje ještě i s krevními testy. První týdny se plod vyvíjí normálně, jakož i při klasickém těhotenství. Pak však přicházejí varovné signály v podobě bolestí. Ty nastávají obvykle po pátém týdnu. Postupně se začne přidávat i krvavý výtok a později to může být i silnější krvácení. Čím déle budete váhat s návštěvou lékaře, tím budou bolesti silnější.

Včasný zásah

U většiny mimoděložních těhotenství dochází k přirozenému zaniknutí plodu. Občas se dokonce stane, že žena o tom ani nevěděla, protože se to projevilo jakoby jen vynecháním jedné menstruace a trošku silnějšími bolestmi před tou následující.

Pak při preventivní prohlídce zjistí, kde byla skutečná příčina a bude vědět pacientku pro budoucnost varovat, aby náhodou nedošlo k horším komplikacím. I mimoděložní těhotenství opravdu dokazuje fakt, že nemůžeme podceňovat žádné i když menší změny v menstruačním cyklu a bolesti, které náhodně vznikají, protože nám mohou později ohrozit život. Když se totiž stane, že plod nezemře a praskne vám, spustí mohutné krvácení do břišní dutiny, které vám mimořádně ohrozí život.

Po odhalení mimoděložního těhotenství se nejprve poskytuje léčba léky. Pokud ještě není plod ve vyšším stádiu a nezpůsobuje velké komplikace, může se to vyřešit i takovýmto nebolestivým způsobem.

Druhou alternativou je přímo chirurgický zákrok. Ten je nutný i v případě, pokud je plod uhnízděn v břišní dutině nebo v pánevní části. Tehdy se musí totiž chirurgicky odejmout a v případě poškození orgánů, udělat nápravu i v tomto směru. Ani v tomto případě však nehrozí možnost, že byste nemohli mít další dítě. Vždy je třeba jednoduše zasáhnout včas a věřit, že příště bude vše v pořádku.

Plod  bohužel nemá šanci

I přes vývoji medicíny se však dosud nepodařilo přijít na žádnou možnost, jak zachránit dítě. Jelikož se plod nenachází v přirozeném prostředí, nelze žádným způsobem zabezpečit jeho zdravý vývoj.

V tomto případě tedy nemá žádnou šanci. Lékaři považují za úspěch už i vysoké procento zachráněných žen. V minulosti, když ještě neměli dostatečné přístrojové vybavení, nedokázali odhalit, zda se jedná o normální nebo mimoděložní těhotenství a tak bohužel mnoho pacientek přicházelo v této situaci o život.

You must be logged in to post a comment Login