Menstruace po porodu bývá jiná!

Menstruace po porodu u každé z nás nastupuje jinak. Částečně to souvisí s kojím, ale hlavně s hormonálním systémem našeho těla. Plně kojící mamina může dostat menses tři měsíce po porodu, jiná ho nemá i rok. Obě možnosti jsou v pořádku. Menstruace po porodu je totiž u každé z nás velmi individuální záležitost …

Kdy nastoupí po porodu menses?

Každá z nás má jedinečný a osobitý organismus (nakonec i těhotenství a porod snášíme a prožíváme jinak) a také v této oblasti platí, že na tuto otázku neexistuje přesná odpověď. Rozmezí “normálního” začátku menstruovaní je široké – od prvních týdnů po šestinedělí až do prvních týdnů po ukončení kojení. Toto období si nejedna z nás “vychutnává” právě proto, že (i během těhotenství, i jistý čas po něm) máme klid od této čistě ženské záležitosti.

Změny  v cyklu: jiná intenzita, bolestivost a délka

Maminy, které mají s tímto své zkušenosti mi jistě dají za pravdu, že když konečně nastoupí menstruace po porodu, je jiná. Bolestivost je obvykle nižší, stejně menstruační křeče už po odrození prvního děťátka zvyknou přestat úplně, nebo jsou jen velmi slabé. Změní se stejně intenzita krvácení, která bývá slabší, jakož i celková délka počtu dní, kdy krvácíme. I toto je však u každé z nás jiné, proto se může rovněž vyskytovat i přesný opak. Vlivem hormonálních změn se také mohou střídat silnější menstruační krvácení se slabším a méně intenzivním.

Vliv kojení

Obecně platí, že kojení má na nástup menstruace svůj vliv. Hlavně v důsledku již zmíněných hormonů. Občas se však stává, že navzdory kojení nastoupí menstruace již po ukončení šestinedělí. Stejně to bývá u žen, které z různých důvodů kojí málo nebo vůbec.

Ukončení  kojení

Po ukončení kojení závisí nástup menstruace od výšky hladiny zbývajících hormonů v těle. Celkově se organismus ženy pomalu dostává “do starých kolejí”. Vaječníky již nejsou pod vlivem prolaktinu – hormonu stimulujícího kojení a podporujícího laktaci. V tomto těsném období po ukončení kojení ještě vaječníky nemusí produkovat dozrálé vajíčka a nemusí tak docházet ani k ovulaci. Do dvou-tří měsíců se však stav upraví. Pokud menstruace po skončení kojení děťátka nenastoupí vůbec, je to problém, se kterým je dobré se co nejdříve obrátit na svého gynekologa.

Možné  druhé těhotenství

Prosím, nezapomínejme, že kojení není antikoncepce. I když po porodu nemáme jistý čas menstruaci, to ještě neznamená, že jsme neplodné. Otěhotnět s druhým miminkem se dá i bez menses a i během kojení. Mnohé maminy to podcenili a spoléhali se, že se nic nemůže stát, a dnes už opět kočárků maličké …!

You must be logged in to post a comment Login