Jste těhotná? Sledujte jen “šťastné” filmy!

V těhotenství “doják” vynechejte a vybírejte si veselé filmy!

Pokud jste těhotná (nebo se na tuto krásnou zkušenost teprve chystáte), nezapomeňte si vybírat i příjemnou atmosféru kolem sebe, pokud se to dá. Jistě, partnerovu nebo šéfovu náladu si nemůžeme vybrat, ale například příjemný film ano. Důležité je vyhýbat se negativním stresujícím zážitek, a to i ve formě “uplakaných” filmů.

Vliv  stresu a změny nálad

To, že stres a častá změna nálad prožívaná těhotnou ženou má negativní vliv nejen na ni samotnou, ale i na maličké děťátko v jejích útrobách, je známé. Starší studie prokázaly, že těhotným ženám, které jsou vystaveny většímu stresu, hrozí riziko předčasného porodu, či dokonce riziko porození mrtvého dítěte. Ukázalo se také, že dítě narozené vystresované matce má dvakrát častěji nižší IQ, než je běžné a je pravděpodobné, že se zvyšuje i nebezpečí toho, že narozené dítě bude hyperaktivní, nebo bude trpět emocionálními problémy, případně bude odmítat dělat to, co mu bude přikázáno.

Pozor  i na filmy

Vědci z univerzity Nagasaki v Japonsku však zjistili, že nenarozené děti velmi citlivě reagují na změny nálady, například i tehdy, když se jejich matka dívá na citově vypjatý nebo emocionální nestálý film. Výsledky jejich studie byly zveřejněny v odborném časopise New Scientist.

Plačtivé  scény obejděte

Japonští vědci udělali zajímavý pokus, v němž požádali deset těhotných dobrovolnic, aby sledovali pětiminutový optimistický klip z muzikálu Julie Andrews The Sound of Music. Jiných čtrnáct žen sledovalo pětiminutovou dojímavé scénu z filmu Franca Zeffirelliho The Champ, ve které chlapec pláče při smrti svého otce. Při těchto klipech maminkám zároveň vědci sledovali a měřili změny pohybu jejich nenarozených dětí.

Při  veselých scénách se těší i děti v bříšku

Studii vedl doktor Kazuyuki Shinorhara a na zjištění pohybů dítěte, dokud matka sledovala film, použil ultrazvukové vyšetření. Takto sledovali každý plod a podle výsledků vědci nakonec zaznamenali, že plod prokazatelně častěji hýbe rukama i nohama, když matka sleduje šťastnou, veselou nebo prostě příjemnou scénu. Ve druhé skupině, ve které budoucí maminky sledovali uplakanou scénu, se plody pohybovaly prokazatelně méně než je obvyklé.

Mohou  za to hormony

Vědci dosud nemají představu, jak přesně děti v matčině děloze zachycují její nálady a emoce, ale předpokládají, že příval hormonů, který vyvolávají emocionální reakce při sledování filmu se nepřímo přenáší na plod. Takže zapomeňte na “doják” a seriály, při kterých zvyknete plakat a vyberte si příjemné veselé, optimistické filmy. Ocení jejich i vaše miminko a vy to můžete cítit a těšit se dvojnásobně spolu s ním.

You must be logged in to post a comment Login