Jak obléci (nejen) ženicha

Nejen nevěsta je, ve svůj velký den, ostře sledovanou postavou v jedinečném filmu s názvem “Naše svatba”. Očím svatebčanů neujde nic z “outfitu” obou hlavních aktérů. Proto si i ženich zaslouží být v tento den “IN”. Pokud zůstane něco zanedbané, zanechá to nesmazatelnou stopu nejen ve vzpomínkách zúčastněných hosty, ale i na svatební fotografii a videu. A to přece nikdo z vás nechce. Jak se tomu úspěšně vyhnout? Přečtěte si krátkou exkurzi světem společenské etikety oblečení pro muže.

Svatba je jedinou příležitostí, při které muž své oblečení přizpůsobuje oblečení ženy. Muž v podstatě dbá jen na to, aby přiměřeně ladil k nevěstě, stylu jejích šatů, vážnosti události, často i prostorem v nichž se svatba bude odehrávat. Pokud padne jeho volba na frak, jako výsostně nejslavnostnější oblečení, které je povoleno nosit jen ve večerních hodinách, podle odborníků na etiketu, je pro velkou svatbu možná výjimka. Pak však frak musí obléci všichni zúčastnění muži. Nejběžnějším volbou pro ženichova slavnostní oblečení však bývá žaket. Smoking se na svatbu neobléká. Na malou moderní svatbu muž nejčastěji volí klasický černý oblek nebo společenský oblek. Jaké trendy platí pro outfit nejen ženicha ve svatební den naleznete v článku “Trendy na rok 2012” .

PŘEHLED SPOLEČENSKÝCH ODĚVŮ PRO MUŽE

Frak / White ty / Crave blanche

Je nejelegantnějším večerním oblekem. V dnešní době ho nahradil již smoking. Nosí se pouze večer pro slavnostní ceremoniály nebo galaplesy. Jako na jediný úbor, se připíná na něj státní vyznamenání. Obvykle v něm vystupují i tanečníci klasických tanců, hudebníci a dirigenti vážné hudby. Přes den se obléká pouze při audienci od hlavy státu nebo na svatbu. Pokud má oblečený ženich frak, musí ho mít i ostatní paní.

Sestává z černého jednořadého fraku s lesklými klopami, nikdy se nezapíná. Kalhoty jsou bez manžet se dvěma lesklými lampasy, obvykle mají i vysoce střižený pas a upevňují se k nim, pomocí knoflíků, šle.

Vesta je s hlubokým výstřihem do tvaru “V” z bílého piké nebo Rips. Zvláštní bílá košile má jednoduché manžety, se zesílenou laclem. Vždy se vol í jedině bílý motýlek – odtud i označení “white tie” (černý motýlek k fraku je vyhrazen pro číšníky!), Je ze stejné látky jako vesta, měl by se vázat ručně, ponožky jsou černé, boty jedině kožené lakové. Pánové ve fraku sedí jen na kraji židle, aby si neseděli na dlouhé části saka.

K fraku se mohou nosit i bílé rukavice, tradičně z jemné kůže, dnes spíše z bavlny. V exteriéru se nosí k němu černý vrchní kabát, nebo tradiční operní plášť. Jedinou vhodnou pokrývkou hlavy je černý cylindr.

Žaket / Morning coat / Cutaway / vlaštovčí ocas

Žaket je denní obdobou fraku, jak oblečení nejvyšší úrovně pro formální potřeby. V současnosti se nosí pouze při nejslavnostnějších denních příležitostech k jakým patří i velké svatby, vrcholné diplomatické ceremonie, dostihy v Anglii.

Skládá se z černého, antracitu nebo tmavě šedého saka se šikmo zastřiženými konci, a šedě nebo čiernoprúžkovaných formálních kalhot s proužky nebo jiným vzorem. Sako se zapíná na jeden knoflík. Nezbytným doplňkem jsou šle, obvykle s koženými oušky, kterými se připínají ke knoflíkem na kalhotách. Košile výhradně bílá, nebo v bledé barvě, s klasickým límečkem a dvojitými manžetami se zapínáním na manžetové knoflíčky.

K žaketu patří buď klasická kravata (tradičně šedá, stříbrná nebo černá, v současnosti i barevná, šátek / PLASTRON, nebo šitá vázanka / regata) košile s ohrnutým límcem, nebo formální Asko (zvláštním způsobem uvázaný šátek), s tzv. frakové límečkem. Místo kravaty a askotu je možné použít i vzorovaný motýlek. Na košili se obléká šedá nebo béžová vesta (dnes už i barevná, v bledém odstínu) z vlny, lnu, ale i barevného hodvábu.Neoddeliteľným doplňkem jsou černé polobotky s uzavřeným šněrováním nebo obdobně střižené kotníkové boty a šedý nebo černý cylindr. Další klasické doplňky: šedé semišové nebo bledě žluté jelenicové rukavice, lněná nebo hedvábná kapesník do kapsy saka, květina do klopy a vycházková hůlka.

Smoking / Black ty / Crave noire

Kdysi byl nejvyšším stupněm elegance u muže frak, následoval žaket, pro moderní potřeby současnosti je nahradil smoking. Ten je momentálně nejvyšším stupněm slavnostního oblečení pro muže. Patří k večernímu úboru, který se nenosí před 18 hodinou, obvykle až po 19. hodině. Určen je pro slavnostní večerní společenské události, večery, galavečery, předávání cen, do opery a na plesy. Je o stupeň slavnostnější a formálnější jako společenský oblek. Podle klasických doporučení nepatří jako oblečení na svatby, ale současné trendy, ho i přesto, jako výsostně slavnostní oblečení, preferují.

Tvoří ho černý nebo modročerný oblek osobitého střihu, sako se špičatými nebo sálové klopami potaženými lesklým hedvábím. Sako je dvouřadé na 1 knoflík, nebo dvouřadé, kalhoty bez manžet, s jedním lesklým lampasem. Může ho doplňovat černá hluboce vykrojená smokingové vesta s kulatým výstřihem nebo i hedvábný smokingové pás (smokingové šerpa, “cummerbund”), který je obvykle černý, ale i jiné barvy. Zakrývá přechod mezi pasem kalhot a košilí. Zapíná se tak, aby sklady na něm směřovaly otevřenou částí vzhůru. Nevyhnutelně k němu patří bílá košile se skrytým zapínáním a s klasickým nebo tzv. frakové stojáčkovým límcem a jedině černý motýlek (odtud angl. označení “black tie”), dvojité manžety na košili, manžetové knoflíky, černé ponožky a hladké černé polobotky nebo lakovky. Do náprsní kapsy patří obvykle bílá kapesník. Vhodným doplňkem je klobouk, nejlépe černý Homburg.

Pokud se večerní akci pořádá v letním období, v teplých zemích pod širým nebem, nebo při plavbě lodí, možná černé smokingové sako zaměnit za bílé nebo krémové. Typické černé smokingové kalhoty a ostatní doplňky zůstávají stejné.

pánský oblek

Je základem každého formálního oblečení muže. Před koupí přihlížejte hlavně na kvalitu použitého materiálu, střih obleku a příležitost pro kterou mě sloužit. Běžným oblečením muže je černý oblek (dark suit), doplněný bílou košilí, světlou hladkou nebo proužkovanou kravatou, černými ponožkami a botami. Je univerzálním slavnostním oblečením na den i večer. Volbou tmavých barev (černý, tmavě modrý, tmavě šedý, tmavohnědý) dodržíte vždy společenský bonton. Také platí, čím vyšší společenské postavení muž zastává, tím tmavší oblek tento post vyžaduje. Pro top manažerů firem, bankéřů a vysokých státních úředníků je předepsáno nošení obleku doplněné vestou.

Obleky dělíme na společenské / formální a vycházkové / neformální. V souladu s diktátem módy může být jejich sako jednořadé nebo dvouřadé, dvoudílné se skládá ze saka a kalhot, k třídílnému obleku patří i vesta. Důležité je, aby to byl kvalitní oblek z jemné česané vlny, hedvábí, mohéru, kašmíru (obvykle jako příměsi), ne polyesterový nebo z jiných syntetických látek.

Sako by mělo být vždy správně zapnuty. Pokud jste na neformální společenské akci můžete si ho rozepnout. Jinak pouze v případě, když si sedáte. Když vstáváte, máte ho opět zapnout. Spodný- nejnižší umístěn knoflík saka se nezapíná vůbec, při saku se třemi knoflíky se může nechat zapnutý jen ten prostřední. Nosí se i saka dvouřadé, ty se nerozopínajú nikdy. Pokud máte na sobě oblek s vestou (na ní také nejspodnější knoflík nemusí být zapnutý), působí to slavnostnější, ai v případě, že vstanete ze židle toto pravidlo není pro vás až tak striktní a sako může zůstat rozepnuté. Jediná výjimka platí během předmluvy, přípitku nebo při představování. Svléknout sako si muž může jen se svolením dámy. Na formálnější akcích raději v saku vydržte.

Tmavý společenský oblek / Dark suit – hodí se na večerní nošení, během dne jen pro formálnější nebo slavnostnější příležitosti (do divadla, na koncert, promoce, plesy, svatby, …).

Zvýšit slavnostnost společenského obleku je možné pomocí tradičních doplňků (vesta – obvykle ze stejného materiálu, kapesník do saka, košile s manžetovými knoflíčky). Vesta se nosí jen k jednořadý saku a povyšuje společenské oblečení o jeden stupeň výše.

Barva košile může být bílá, ale i jemně světlého odstínu pastelové barvy, bleděmodrá, krémová, jednobarevná … Ke tmavému obleku se hodí kvalitní kravata decentní barvy – nejlépe bílá ale i barevně nápadnější tmavší barvy, její ideálním materiálem je hedvábí, může ji vystřídat i motýlek . Košile s krátkými rukávy do obleku nepatří.

K černému obleku přísluší jedině černé kožené šněrovací polobotky s koženou podrážkou, ponožky černé a dostatečně vysoké.

Spole ský oblek / Formal dress – může mít, kromě klasické černé, i různé jiné, ty jsou trendem i pro současné svatby. Světlý oblek je vhodný i pro běžné nošení do kanceláře, na obchodní schůzky, proužkovaný je typický pro obchodní záležitosti. Během dne jsou oblíbené obleky šedé barvy, v létě se nosí obleky béžové, pískové, světle, v zimě tmavší – tmavomodré, hnědé nebo zelené. Denní obleky se mohou zvolit i se vzorem, přičemž nejoblíbenějším je proužek. K šedému a černému obleku přísluší černé kožené šněrovací polobotky s koženou podrážkou, ponožky jedině černé a dostatečně vysoké. K modrému obleku, je možné nosit černé nebo hnědé boty. Pro společenské obleky v zemitých tónech volíme barvu bot hnědou. Barva ponožek by měla odpovídat kalhotám nebo být o stupeň tmavší.

Pracovní oblek / Business Informal – je to vhodný oděv zejména do pracovního prostředí, ale ne ve styku se zákazníkem, obchodním partnerům, nevhodný je i pro svatbu. Součástí může být vzorovaná košile, proužkovaná košile, k ní vhodná jednobarevná, případně tečkovaná kravata. nebo i košile bez kravaty. Přípustná je i kombinace saka a kalhot z různého materiálu. S kravatou by měly ladit ponožky.

Vycházkový oblek / Informal casual – je neformální, odpolední nebo denní ošacení pro muže. Nosí se na neformální obchodní schůzky, vycházky, večírky, zahradní party … Barva obleku je tmavší, nejčastěji s jednořadým nebo dvouřadým sakem s jednobarevnou košilí. Tu doplňuje vázanka, motýlek nebo rozepnutá košile. Kolem krku může být uvázaný šátek nebo kravatový šál. Alternativou k vycházkovému obleku je blejzr, což je sako v námořnické modré barvě, obvykle s kovovými knoflíky, nosí se obvykle s šedými kalhotami.

OBLEČENÍ PRO trendového Ženicha

Sako – správná délka rukávů je, pokud sahají po začátek palce na ruce. Kapesník v horním kapse má být bílá, nebo ladit s kravatou (barevně, vzorem, materiálem).

Kalhoty – při nich je důležitá jejich délka. Optimum je na dva prsty od země. Záhyb kalhoty má zepředu na botu snadno dopadat, zezadu sahat po začátek její podpatku. Při zkoušce nebo zkracování jejich proto zkoušejte v obuvi. Pokud mají na zadní straně i kapsa s knoflíkem, dbejte, aby bylo kapsa vždy zapnuto.

Opasek – dbejte na jeho barevné sladění s botami a rukavicemi. Barva jeho spony by měla korespondovat s hodinkami a manžetovými knoflíčky. Rozhodující je i jeho délka. Správně zapnutý je na třetí dírce od konce.

Košile – společenská a byznys etiketa předepisuje do obleku košili s dlouhým rukávem iv létě. Její rukávy mají být vyžehlené poupat a tak dlouhé, aby manžety košile přečnívaly z rukávu saka asi na jeden centimetr (max. 2 cm). Klasická společenská etiketa předepisuje vyšším manažerem jednobarevnou svatbu košili hladkou nebo s vytkaným vzorem, barevný výběr jen z bílé, světle modré a béžové barvy. Pro svatbu můžeme volit jako bílou a krémovou, tak i ji barevně sladit s doplňky nevěsty nebo barvě obleku. Vždy však zvolíme kvalitní bavlněný materiál.

Tvary límečků košile

Button-down – špičky límce se ke košili připínají knoflíky. Hodí se k nim užší kravatové uzly (pro neformální události se takové košile nosí bez kravaty). Žraločí límec – špičky límce jsou široce otevřené – proto je vhodný velký kravatový uzel (klasický Windsorský uzel). Kent – je to klasický tvar límce, patří mezi nejoblíbenější a nejvíce nošený tvar. Vhodný je jak pro neformální tak i formální-oficiální příležitosti. K tomuto límci se hodí všechny druhy uzlů, dokonce i motýlek. Turn-down – je považován za nejelegantnější límec s ručně zdobenými špičkami. Hodí se k němu úzké kravatové uzly.

Vesta – v poslední době (mimo svatebních událostí) vychází mírně z módy. Pokud má lesklý zadní díl, nikdy byste ve společnosti neměli sako svléknout. Pokud tvoří vesta s oblekem komplet, její poslední knoflík nemusíte zapínat.

Tílko pod košili – současná pravidla pro byznys etiketu nepřipouštějí prosvítající tílko pod košilí. Najdou se však i muži, kteří se bez něj neobejdou, ať už během letních veder, kdy se nadmíru potí, nebo se bez něj neobejdou v chladných zimních dnech, jako ochrana před chladem. Tílko, tričko, nátělník jako tričko s krátkým, dlouhým rukávem proto u mužů často vídat. Když uvážíte, že je pro vás třeba, nemělo by ho být vidět (např. Nad límcem košile nebo kravatové uzlem). Mělo by být hladké, bez vzorů, bílé tričko pod bílou košili …

Vázanka (kravata)

Košile, vázanka a oblek mají být ve vzájemném souladu. Vázanka má barevně doplňovat košili (k tmavé volte světlejší, ke světlé o odstín tmavší), a to nejen barevně, ale i její vzorem. Základní barvy předepsané společenským Bonton jsou modrá, šedá, červená, bordó, černá, a jejich odstíny. Barva má korespondovat is kapesníkem v horním kapse. Pro výjimečné situace vybírejte jen kvalitní hedvábné kravaty. Pro slavnostní příležitosti jsou vhodné vázanky is vetkaným kašmírovým nebo květinovým vzorem …, pro pracovní záležitosti můžete zvolit i kárované, proužkované apod. Kresleným motivem a postavičkám se pro formální příležitosti vyhněte.

Šířka kravaty se mění podle aktuálních módních trendů. Současným standardem jsou vázanky široké 8 až 8,5 cm, širší vyšly prozatím z módy. Tzv. slim vázanky (6 -7 cm) se nosí také, ale nesluší každému muži. Obecně platí, čím mohutnější mužská postava, tím širší vázanku by měl muž zvolit.

Standardní délka celé vázanky je 132 – 142 cm. Správnou délku splňuje, pokud její špička zakrývá sponu opasku, nebo končí ve středu náplety kalhot. Spodní část kravaty nemá být vidět. Pokud přečnívá, můžete ji zasunout mezi první a druhý knoflík košile, nikoli však do náplety kalhot. Pokud máte vestu, zkontrolujte, zda ji zpod vesty nevidět.

Uzly pro vázanku – uzel je tím, co ovlivňuje celkový dojem z vázanky. Každý muž, bez rozdílu věku a postavení, by měl ovládat vázání alespoň dvou typů uzlů, podle toho jakou košili si chce do společnosti obléci. V zásadě má zvolit uzel podle tvaru límce košile. Výběrem vhodného uzlu můžete také opticky prodloužit kratší krk nebo zkrátit šířku mužských ramen. Jak správně vázat uzly na vázance / kravatě a motýlku najdete zde .

Spona na kravatu – používá se jako praktický doplněk pro jazykové kravaty, nepoužívá při dvouřadém obleku. V poslední době jaksi vymizela. Kdo ji ale nosí měl by vědět, že se upíná těsně nad otevíráním saka, vždy na šířku dlaně nad náplety kalhot nebo páskem. Spona má ladit s ostatními doplňky (hodinkami, prstenem, manžetovými knoflíčky …)

Boty – jsou sice tím posledním, co si gentleman na sebe navlékne, ale právě oni patří k jedním z nejdůležitějších prvků pánského šatníku. Jak nekvalitní oblečení nevylepší ani ty nejkvalitnější boty, tak nekvalitními botami úplně “zabijete” i ten nejkvalitnější společenský oděv, a pro mužů to platí dvojnásob.

Kvalitní boty jsou celokožené, ušité z většího podílu ručně, vypracované do nejmenšího detailu. Podrážka bot má být kožená, v zimě se tolerují i syntetická, protože kožené bývají zřídka nepromokavé. Proti botám s gumovou podrážkou hovoří fakt, že se v nich více potí noha, jakož i to, že během chůze po parketách a kamenné dlažbě pískají a vržou, a znemožňují i tancování. Základní pravidlo pro boty zní: čím elegantnější oblečení, tím hladší a lesklejší kůže, jednodušší tvar a tenčí podrážka bot. Naopak, čím méně formálního oblečení, tím může mít bota drsnější povrch, robustnější tvar, nápadnější zdobení.

K obleku se nosí zásadně kvalitní elegantní a hladké boty se šněrováním – polobotky, štíhlého tvaru. Obecně rozeznáváme dva základní typy společenské obuvi – boty s uzavřeným a otevřeným šněrováním. Jejich barvu vybírejte podle barvy obleku – černou nic nezkazíte. K svatebnímu obleku se nosí černé hladké boty, nebo boty se špicí oddělenou švem, bez vzoru a perforace. Pokud máte světlý oblek, volte boty hnědé, béžové, šedé, tak aby nevytvářely s oděvem silný barevný kontrast a dobře ladily. Odstín barvy mají mít o jeden stupeň tmavší jaký má oblek. Barva obuvi má korespondovat také s barvou opasku a rukavic.

Ponožky – p re významné společenské příležitosti nebo obchodní setkání je nejvhodnější volba ponožek v tmavých barvách, sladěné s oblekem a botami, hladké a jednobarevné, bez ozdob a motivů. Při výběru rozhoduje i kvalita – nejlepší vlněné, nebo ze směsi bavlna / vlna, vyhněte se umělým vláknům. Pro jejich barvu platí: černé boty – černé ponožky, hnědé boty – hnědé nebo béžové ponožky. Bílé jsou určeny výhradně pro sport. Délka ponožek má být taková, aby nebylo vidět pokožku nohou, když se kalhoty při sezení vyhrnou výše. V takovém případě je lepší nosit podkolenky.

Doplňky a šperky

Šperky – k nim patří kvalitní až luxusní náramkové hodinky nebo i kapesné na řetízku ke fraku, manžetové knoflíky, ozdobné pánské prsteny, masivnějšího designu, které by měly vzájemně sladěné tvarově, materiálem, designem, stylem i barvou použitého kovu – v barvě žluté (zlaté ) nebo stříbrné.

Z dalších doplňků lze doporučit ozdobné šátky místo kravaty (nikoli však na formální příležitosti), kožené rukavice, vynikající pro muže jsou i brýle (optické či sluneční), které kromě toho, že plní svou funkci jsou zároveň jeho ozdobou. Méně využívaným, ale vysoce elegantním, doplňkem jsou klobouky. Jejich tvar, styl i barvu volíme podle druhu společenské události a zvoleného oděvu. Kabát pro případ nepříznivého nebo zimního počasí, deštník černé barvy. Jakož i plášť. Nikdy ne větrovka, kožený kabát nebo kabát sportovního střihu.

Oblečení pro nastávající nevěstu a ženicha představuje jednu z nejdražších položek svatebního rozpočtu. Jejich přibližné střední cenové rozpětí na poměry Slovenska najdete v článku “Rozpočet pro svatbu” , pod odstavcem “Výdaje na oblečení nevěsty a ženicha”.

You must be logged in to post a comment Login